doporučujeme
MAČ 201843 –
31. 07. 18

Turecký med a šavle aneb MAČ 2018 v Brně končí

Turecký med a šavle
31. 7. - 19:00 . Brno

Eva Turnová & Jiří H. Krchovský
31. 07. – 20:30 – Brno

Narozeni 1966 a 1960 v Praze. On vystudoval školu života, ona anglický a český jazyk na Univerzitě Karlově. On píše poezii, ona písňové texty a drobnou publicistiku, k tomu překládá. Hudebně se realizují v projektech Krch-off Band, respektive Odvážná srdce, DG 307, Půlnoc, The Plastic People of the Universe a Eturnity. Její bibliografie: Turnový háj I–V (2013–2017). Jeho bibliografie: Básně (1998), Poslední list (2003), Nad jedním světem (2004), Dvojité dno (2010), Mladost-radost (2010), Já už chci domů (2015), Tak ještě jedno jaro tedy (2015).

Martin C. Putna
31. 07. – 19:00 – Wrocław

01. 08. – 20:30 – Ostrava
02. 08. – 18:00 – Košice
03. 08. – 19:00 – Lvov

Narozen 1968 v Písku. Vystudoval klasickou filologii na Univerzitě Karlově. V roce 2013 jmenován profesorem sociální a kulturní antropologie. Věnuje se literární historii a překladu, jako moderátor spolupracuje s rozhlasem a televizí, působí jako pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Vydal na třicet knižních publikací, mj. román Kniha Kraft (1996), portrétní rozhovor Vždycky v menšině (2013), a zejména dvě trilogie: první sleduje českou katolickou literaturu v letech 1848–1989 (1998, 2010, 2017), druhá pak kulturní dějiny americké, ruské a středoevropské religiozity (2010, 2015, 2018).

Tarık Tufan
31. 07. – 20:30 – Wrocław

01. 08. – 19:00 – Ostrava
02. 08. – 19:00 – Košice
03. 08. – 20:30 – Lvov

Prozaik, esejista, scenárista. Narodil se roku 1973 v Istanbulu a na tamější univerzitě vystudoval filozofii a sociologii. Je mimo jiné autorem scénáře k akčnímu seriálu Mahşer (Den posledního soudu) nebo filmovému dramatu Yozgat Blues, které získalo hlavní cenu na nejprestižnějším tureckém mezinárodním filmovém festivalu v Adaně. Publikoval sedm knih, například romány Hayal Meyal (Mlhavě), Şanzelize Düğün Salonu (Svatební salon Champs-Élysées) nebo svazek esejů Bir Adam Girdi Şehre Koşarak (Jeden muž vběhl do města). „Už léta píšu příběhy cizinců, kteří se někde ocitli tváří v tvář místním lidem a zvykům. Ať už ale vyprávím o čemkoli, vždy sleduji velmi osobní linku, zajímá mě hledání sebe sama, ta usilovná snaha najít znovu to, co se kousek po kousku vytrácí, když člověk ve svém životě znejistí,“ podotýká Tufan ke své tvorbě.

Yadé Kara / Z R U Š E N O
Náhradní program: Promítání tureckého filmu Zbojník...

Německá prozaička tureckého původu, narozena 1965 v Çayırlı ve východním Turecku. Vyrůstala v Západním Berlíně, na tamější Svobodné univerzitě vystudovala anglistiku a germanistiku. Žila v Londýně, Istanbulu, Hongkongu, živila se jako herečka, učitelka a novinářka. Dnes je zpět v Berlíně, píše eseje pro noviny, časopisy a rozhlas, moderuje debatní pořady. Knižně dosud publikovala dvakrát: za román Selam Berlin, který nahlíží město a pád berlínské zdi očima tureckého imigranta, získala prestižní Německou knižní cenu. Na úspěch prvotiny navázala volným románovým pokračováním Café Cyprus. Sama autorka o knize říká: „Z širšího pohledu je to vývojový román, příběh mladého muže, berlínského Turka, který odjede žít do Londýna, porovnává všechny tři kultury, a to jej formuje.“

Ostap Drozdov
31. 07. – 20:30 – Ostrava

01. 08. – 18:00 – Košice
02. 08. – 19:00 – Lvov

Spisovatel, novinář, populární moderátor politických talk show. Narodil se roku 1979 ve Lvově, na tamní univerzitě vystudoval žurnalistiku a pracoval pro prestižní tištěná média. Od roku 2007 působí v nezávislém mediálním holdingu ZIK, na jehož televizním kanále v posledních čtyřech letech uvádí vlastní pořad „Drozdov“. Je autorem dvou románů s názvy č. 1 a č. 2. První z nich opatřil podtitulem „Román-výbuch“, který vystihuje jak autorovu literární metodu, tak účinek knihy na veřejnost. „Spisovateli Ostapu Drozdovovi jsou těsné stránky románů, stejně jako se Drozdov moderátor cítí stísněně v televizních studiích. Snaží se všechny naplnit sebou, snaží se vypovídat, vyprávět bezpočet příběhů, které se tak či onak spojí v jeden mocný sbor hlasů. V časech naprosté anémie ukrajinské literatury Drozdov působí jako šprýmař, provokatér a poslední naděje na návrat pasionarity v literatuře,“ píše literární kritik Andrij Drozda.

Jakub Juhás
31. 07. – 18:00 – Košice

Narozen 1990 v Lučenci. Vystudoval kulturologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře a teorii interaktivních médií na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se publicistice, vede hudební vydavatelství Mappa editions. Vydal prózu Novoročný výstup na Jaseninu (2016), o které řekl: „Najskôr ma zaujíma počúvanie. Akým spôsobom počúvame, čo počúvame a ako nás to ovplyvňuje v bežnom živote. Počúvanie stálo na počiatku knihy. Zaujímalo ma, aké zvuky sú v doline, priehradnom múre, na čističke, v dedine. Na druhej strane sú to nové prístupy, hľadanie novej matérie a jej nekonvenčné usporiadanie. Samozrejme experiment sa môže a nemusí podariť, na tom stojí jeho čaro.“

Şebnem Işigüzel
31. 07. – 19:00 – Košice

01. 08. – 20:30 – Lvov

Prozaička a esejistka, narozena 1973 v Yalově na pobřeží Marmarského moře. Poté co ve dvaceti letech debutovala sbírkou povídek Hanene Ay Dogacak (Do tvého domu vstoupí Měsíc), spustilo se detektivní pátrání po skutečném autorovi knížky. Mnozí totiž odmítali uvěřit, že kontroverzní titul nenapsal pod pseudonymem už zavedený autor. Část nákladu úřady konfiskovaly, později byl umožněn prodej pouze osobám starším osmnácti let. „Ve své první knize píšu například o incestu, který společnost považuje za odporný. Popisuji tu ovšem jevy, které se ženám a dětem stávají, skrytě se dějí, ale nikdo za ně neskládá účty,“ říká autorka. „Odvaha je stejně důležitá jako samotné psaní. Nebojím se kritizovat společnost a její špatné tradice. Kdybychom byli společenstvím zbabělců, neměli bychom dnes jiné knihy než svaté texty.“ Krom potíží s úřady jí prvotina vynesla prestižní tureckou literární Cenu Yunuse Nadiho za povídku. Následovaly další tituly: povídky, eseje, knihy pro děti a také sedm románů, mj. Çöplük (Smetiště), Kirpiklerimin Gölgesi (Stín mých řas) nebo Gözyaşi Konagi: Ada 1876 (Slzavý dům: Ostrov 1876).

Michal Hvorecký
31. 07. – 19:00 – Lvov

Narozen 1976 v Bratislavě. Vystudoval estetiku na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Pracuje v bratislavském Goethe-Institutu. Věnuje se překladu, publicistice, je autorem divadelní hry Slovenský inštitút (2009). Vydal na deset knih prózy, většina byla přeložena do češtiny. V anotaci k novince Trol (2017, česky 2018) stojí: „Vitajte v strhujúcom, zábavnom a temnom svete, v ktorom sa niečo zásadné zmenilo. Kedysi písal dejiny víťaz. Teraz dejiny píše ten, kto chce zvíťaziť. Guru propagandy poskytne hrdinovi životnú šancu. Mladý muž prijme lákavú ponuku a stane sa plateným internetovým trolom.“

Hatice Meryem
31. 07. – 20:30 – Lvov

Prozaička, scenáristka, narozena 1968. Po studiu ekonomie v Izmiru a třech a půl letech práce v bance se rozhodla stát spisovatelkou. Odešla do Londýna, kde pracovala jako uklízečka, chůva, číšnice nebo kolportérka a veškerý volný čas věnovala psaní a hledání vlastního literárního výrazu. Po návratu do Turecka své zkušenosti zúročila a začala publikovat v kulturně zaměřených časopisech Öküz (Vůl) a Hayvan (Zvíře). Mezi spisovatele, kteří se počítají, ji vystřelila sbírka povídek Siftah (První obchod dne), a zvláště pak humoristicky laděný román Sinek Kadar Kocam Olsun Başimda Bulunsun (Kdybych měla manžela velkého jako moucha, aby na mě dohlížel…). Dramatizaci této populární knihy sehrálo Státní divadlo v Ankaře. Později přidala ještě další tři romány nebo knihu humorných povídek o mateřství. Začala psát také scénáře k seriálům a na hřebík nepověsila ani spolupráci s časopisy – svými texty přispívá např. feministickému časopisu Amargi.