doporučujeme
Slovensko38 –
18. 01. 19

Vlado Šimek: Dalším českým prezidentem bude Andrej Babiš

Básník a břitký glosátor Vlado Šimek se narodil v roce 1982 v Bratislavě. Vystudoval historii a němčinu na Univerzitě Komenského. Organizoval nejen literární festival Siete, byl redaktorem časopisu Psí víno. Vydal básnické sbírky Spam a iné (2009) a Modlitba za Felvidék (2013).

Jakub Repický o jeho Modlitbě napsal: „Zbierka provokatívnych textov […] ostro ironizuje a zosmiešňuje nacionalizmus, rasizmus, xenofóbiu, homofóbiu, sexizmus a ďalšie javy typické pre starý národ v srdci Európy. Je vhodná na recitovanie počas vlasteneckých podujatí, politických mítingov a športových prenosov.“

Ironický a sarkastický, ale i zábavný a upřímý je Vlado šimek. „Kamarádi, kteří se dívají na on-line přenos Měsíce autorského čtení na internetu mi řekli, že když řeknu nějakou blbost, tak si připijí,“ zahájil poslední den MAČe v roce 2015 v Brně.

První veselý potlesk Šimek v Brně sklidil básní My jsme tu doma ze sbírky Modlitba za Felvidék, která končí vizí: „Dalším českým prezidentem bude Andrej Babiš.“

V rozhovoru na Dobré adrese vysvětlil, co to znamená „felvidék“. „Felvidék znamená po maďarsky „Horná zem“, za Uhorska takto označovalo území dnešného Slovenska.“

Šimek se jako básník nebojí a bývá adresný, což jeho tvorbě zajišťuje autentičnost a jakousi sarkastickou angažovanost. „… začni sa baviť o smiešnych pravičiaroch, o tom, že Slovensko nemá osobnosti, útoč na rasizmus a máš akú-takú šancu, že sa to dostane k adresátovi, že niekoho naserú, na niečo upozornia. Ideš s kožou na trh. Niekoho naserieš, alebo vyprovokuješ k debate,“ uvedl v rozhovoru.

Se svou manželkou Ivonou Pekárkovou Šimek napsal a vydal sbírku Manželská poézia. A tady je anotace vydavatele. „Ako naznačuje názov, ťažiskovou témou spoločnej zbierky Ivony Pekárkovej a Vlada Šimeka je manželstvo. Namiesto milostnej poézie a veľkých gest v nej však čitatelia a čitateľky nájdu básne, ktoré s nemilosrdne ironickým nadhľadom, charakteristickým pre autorkinu a autorovu samostatnú tvorbu, glosujú bežné problémy manželského súžitia nepochybne celkom fiktívnych postáv Pána Pandu a jeho Zlej ženy Ivony.“