doporučujeme
Novinka21 –
26. 03. 19

Filip Topol: Nebe je zatažený

Jáchym Topol a jeho zesnulý bratr Filip Topol pocházejí z intelektuálně zdatného rodu: vnuci spisovatele Karla Schulze a synové básníka a dramatika Josefa Topola. V 80. letech působil Jáchym Topol jako textař a zpěvák v hudebních skupinách Psí vojáci a Národní třída, psal texty i pro sklepáckou zpěvačku Moniku Načevu.

Přestože MAČ 365.cz přináší video Jáchyma Topola z Měsíce autorského čtení v roce 2007, text patří jeho bratrovi. Vůdčí postava skupiny Psí vojáci. charismatický klavírista a improvizátor, ale také exkluzivní textař a hlavně nezapomenutelná osobnost Filip Topol (1965-2013), se pamětníkům i mladým posluchačům totiž připíná trojalbem sólových koncertních nahrávek.

Záznam ze dvou koncertů legendy české alternativy vychází v brněnském vydavatelství Indies Scope pod názvem Nebe je zatažený.

Zpěvák, pianista a autor řady písní a textů většinu své hudební kariéry strávil se svojí kapelou Psí Vojáci. „Filip Topol byl znám jako vynikající improvizátor a řada písní zněla na každém koncertě jinak. Repertoár jeho dvou sólových koncertů z přelomu milénia tudíž nabízí nejen hity jako Žiletky nebo Chce se mi spát, ale také řadu překvapivých momentů v každé písni a neopakovatelnou atmosféru vystoupení,“ popsali nahrávky vydavatelé.

Komplet Nebe je zatažený vychází ve verzi 3CD a v digitální provedení jako dvojalbum. „První album nese název Sou pastýři, druhé Neklidná noc. Bonusový třetí disk V záři už nikdy netanči je sestavený převážně z instrumentálních kompozic a improvizací,“ stojí v anotaci.

„Záznamy sólových koncertních nahrávek Filipa Topola zpřístupňují jednu důležitou, svébytnou podobu hudebníkova a básníkova světa. Většina skladeb je sice známa hlavně díky nahrávkám a koncertům Topolovy kapely Psí Vojáci, ale na sólových koncertech Filip Topol nabídl své písně jinak,“ přiblížili vydavatelé. V „nejniternějším a nejosobnějším, nezaštítěném nějakým kolektivem,“ říkal sám Filip Topol.

Hity Psích vojáků v podání „one man show“ vyznívají mnohdy zcela jinak. „Tiše i nahlas, konejšivě i dramaticky, decentně i intenzivně, něžně i hrubě, odevzdaně i vzdorně, bezvýchodně i s nadějí, rozvolněně i hutně. Mnohdy vše najednou. Přitom však stejně přesvědčivě jako se skupinou. Potřeboval-li Filip Topol jako interpret dosáhnout patřičné expresivity, dokázal to i bez výbušnosti a tahu kapelové rytmiky či dalších nástrojových barev,“ zaznělo v anotaci.

Koncertní nahrávky jsou cenné díky hutným Topolovým improvizacím. „Ať už vycházejí z tématu konkrétní písně, z předem připravené kadence, z klasicizující citace nebo z momentální nálady, ukazují další z velkých talentů Filipa Topola. Navíc mu krom nadání nechyběla ani erudice, ke které mu určitě pomohlo studium klávesových nástrojů a barokní hudby, ale hlavně školení muzikantským životem a cit pro místa, situace a nálady v publiku,“ připomněli v Indies.

Jeden z varhanních recitálů Filipa Topola už zpřístupnilo vinyloví LP deska. „Vystoupení Psích vojáků zdokumentovalo hned několik živých alb. Sólové verze písní a klavírní pódiové fantazie ovšem vycházejí v ucelené podobě poprvé. Obrázek jedné z nejzajímavějších osobností, která vyšla z prostředí undergroundu, zase získal na plastičnosti,“ doplnili vydavatelé.