S Patrikem Linhartem je sranda, nese se literárními kuloáry od Aše až do Lvova, kam autora Větrné mlýny nejen díky festivalu Měsíc autorského čtení v roce 2017 poslaly.
Patrik Linhart je ovšem také Vyžvejklá bambule, tedy Albert Krásno čili postava radikální pánské baletní skupiny.
V roce 2017 vydal u Větrných mlýnů prózu - Legenda Ysbwriel. „Máte malý dům? Na nohy vám táhne? Pořiďte si Linharta! Stačí jedna kniha, půl stránky, a svět je nekonečně dlouhý, široký a bystrozraký. Slovo dělá svět...“ vidí v jeho nové knize kritik Radim Kopáč.
"Nejsem profesionál, i když dnes mohu říct, že jsem expert na anglické námořní názvosloví tak kolem roku 1900." Patrik Linhart |
„Patrik Linhart je léta nepřehlédnutelnou postavou (severo)české literární či vůbec umělecké scény. Tento básník, performer, výtvarník, mystifikátor a bohém se narodil v roce 1975 v Duchcově,“ popisuje jeho postavu literární kritik Jiří Peňás.
Radim Kopáč autora navíc řadí ke svérázné současné generaci jakýchsi „multifunkčních“ umělců. „Fuksová není ve svých sympatiích pro absurdní rozměr skutečnosti sama, z vrstevníků jsou vyladěni na stejnou vlnu spisovatel Patrik Linhart, výtvarnice Vendula Chalánková, filmař Jan Gogola mladší.“
Jisté je, že je to vystudovaný inženýr ekonomie, ale živil se nejrůznějšími profesemi – třeba i jako učitel, nikdy však při jejich výkonu nezapomněl na umění a literaturu. Je vydavatelem občasné revue Dekadent geniální.
„Fantaskno nezmizí. Jen v určitých dobách dle módy a aktuálních trendů je mu tu méně, tu ještě méně popřáván sluch. Záleží ovšem v konečné instanci na lidech, zda nebudou stále před imaginací a fantasknem unikat do bláhových paláců konzumu a dobrodružného světa „čtenářů spořitelních knížek“. Čelme tomuto antagonistickému světu s hlavou hrdě vztyčenou, případně zabořenou do nějakého hororu,“ odvětil zamyšlený Linhart publicistovi Peňásovi v rozhovoru.
Oproti jihočeské selance a na druhé straně kvaltem tyranizované Praze tu není nuda, a nadto je díky masivní nezaměstnanosti čas se nenudit.