doporučujeme
Gruzínská čítanka8 –
04. 10. 18

Tématem současné Gruzie je chudoba, nezaměstnanost, neblahá sociální situace...

Nene Kvinikadze se narodila v roce 1980 a je spisovatelka, scénáristka a novinářka. Absolvovala Státní filmovou a divadelní univerzitu Šoty Rustaveliho, kde studovala na fakultě filmové žurnalistiky.

První povídkovou sbírku – Jednohlasně – vydala v osmnácti letech. Od té doby napsala řadu scénářů a divadelních her, vydala několik sbírek prózy a tři romány. Její eseje a články se pravidelně objevují v populárním časopise Anabechdi.

V roce 2012 byl úryvek jejího románu Jaguáří techno zařazen do německé antologie současných gruzínských spisovatelek a celá antologie po něm byla pojmenována. Působí i jako producentka talk show Druhé poledne na televizním kanálu Rustavi 2, spravuje tbiliský kulturní průvodce Tbilisi Out.

Zahrála si i různé filmové postavy v pěti snímcích: Klasbaana (režie Tamar Shavgulidze), Chopen (režie Tornike Bziava), Joko aliens (režie David Janelidze), Salt White (režie Keti Machavariani). 

Nene Kvinikadze se na literárním festivalu Měsíc autorského čtení v roce 2017 představila svou poslední divadelní hrou s názvem Lekce francouzštiny. „Lekce francouzštiny má zajímavý historický background. Po konci rusko-gruzínské války, která vypukla v roce 2008, dostala řada gruzínských autorů nabídku, aby tento konflikt zachytila prostřednictvím dramatických textů, které by se následně četly i hrály v jedné řadě za sebou. Na tuto nabídku jsem kývla a měla jsem chuť vytvořit komorní příběh, intimní atmosféru, která by vytvořila kontrapunkt k válečnému běsnění, ke střelbě v ulicích, při které vyrůstala moje generace,“ uvedla autorka pro pořad Mozaika na stanici Vltava.

„Osobně si myslím, že nejpalčivějším tématem současné Gruzie je chudoba, nezaměstnanost, neblahá sociální situace naší společnosti, která je důsledkem mnoha vlivů. Do nedávné doby gruzínská literatura tuto situaci příliš nereflektovala. Jsem ale hrdá na to, že tato situace se v poslední době změnila. Současní autoři v sobě nacházejí sílu se realitě postavit čelem a zrcadlit ji prostřednictvím textů pravdivě a otevřeně,“ popsala na Vltavě literární současnost své domoviny.

„Příští rok (2018, pozn. red.) budu na frankfurtském knižním veletrhu prezentovat svůj první román Slavíci z Hispahánu. Moc bych si přála, aby byl úspěšný. Taky bych ráda dokončila román, na kterém pracuji už pět let. A v neposlední řadě bych do konce ledna měla dokončit dva filmové scénáře, na které čekají dva gruzínští režiséři,“ prozradila českým posluchačům své plány.