doporučujeme
Turecká čítanka6 –
10. 09. 19

Murat Uyurkulak: Jsem spisovatelem neoficiální historie Turecka

Spisovatel a politický aktivista Murat Uyurkulak je především nemilosrdný kritik temných kapitol tureckých dějin. Narodil se v roce 1972 v Aydınu na pobřeží Egejského moře. Studia práv, později dějin umění nedokončil, živil se jako překladatel, novinář a nakladatel, politicky se angažoval v levicově liberální Straně svobody a solidarity (ÖDP), zasazoval se o práva žen a ochranu životního prostředí, pro nezávislý deník Birgün psal o zahraniční politice.

Jeho knihy tvrdě odsuzují tureckou armádu a utlačování Kurdů i dalších menšin včetně gayů, leseb a transsexuálů. Romány Tol (Zlost) a Har (Žár) na sebe navazují a jsou působivými literárními výpověďmi o posledních třech desetiletích turecko-kurdského konfliktu. Za svou práci pro opoziční deník Özgür Gündem (Svobodná agenda) byl v roce 2017 odsouzen k patnácti měsícům odnětí svobody s odkladem. „Pokud knihy přimějí lidi na okamžik k zamyšlení, už to samo o sobě je velkolepé,“ říká.

"Píšu o těch, kterým nebylo v historii Turecka dopřáno sluchu, nebo byli umlčeni," pronesl v Turecké čítance autor. 

Murat Uyurkulak má jasný životní cíl. „Nemyslím si, že jsem zoufalý. Všude, kde jsme, nemáme jinou možnost než bojovat za demokracii, bojovat za svobodu, bojovat co nejvíce. Otázkou je, kolik lidí, kolik životů můžeme zachránit před touto šíleností, kterou jsme přijali jako obří nákladní vůz s brzdou,“ vyjadřuje se k dění v Turecku.

„Internet je v Turecku velmi důležitým kanálem. Určitě jen on nestačí, ale dává naději,“ říká směrem k sociálním sítím, kde se prezentují jednotlivé skupiny společnosti.

„Jsem zde jako novinář, abych splnil požadavky mého povolání. A jako občan chci, aby všichni moji bratři žili společně v míru, demokracii a ve svobodě,“ shrnul svůj postoj k třeskutým událostem v rodné zemi.

Když však píše knihy, je Uyurkulak ukázněný a nepíše černobíle. "Levicoví revolucionáři nejsou oslavováni jako hrdinové. Jsou to slabé osobnosti, nemocní lidé, divní proroci, osamělí bojovníci, kteří jsou postiženi svou zvláštní revoluční bolestí a kteří se nikdy nesmířili s tím, co je to vlastně ta demokracie."