doporučujeme
MAČ 20191 –
13. 06. 19

Měsíc autorského čtení letos přivítá rumunské literáty, Vietnam nevyšel

V červenci to vypukne a Brno, Ostrava, Košice, Wroclaw i ukrajinský Lvov se opět stanou festivalovými městy. MAČ si ukuchtí i narozeninový dort, neboť rok 2019 je již dvacátým v pořadí konání této akce nonstop čtení.

Festival vznikl v roce 1999 v Brně na scéně Hanáckého divadla, které tehdy sídlilo v magickém Kabinetu múz. V Košicích a ve Vratislavi se tradičně koná v městské knihovně a v ukrajinském Lvově se letos bude číst také v divadle. Stejně jako v Ostravě, kde se festival opět přestěhuje: tentokráte na komorní scénu Dvanáctka v budově Divadla Jiřího Myrona.

Zahraniční hosty na festival dorazí z Rumunska. Na Vietnam tedy nedošlo, jak píše Ivan Motýl na webu Ostravan. „Vietnam nevyšel. Třeba partneři v Polsku neměli pro tenhle náš záměr úplně pochopení. A logicky argumentovali, že střední Evropa by se v tak krizové době, jakou prožíváme, neměla rozptylovat exotickým Vietnamem," vyvsětlil Petr Minařík z pořádajících Větrných mlýnů.

Podle Ostravanu v roce 2020 na MAČ přijedou Maďaři. „Už loni, když na festivalu vystupovali turečtí spisovatelé, se ukázalo, že některé politické metody vládnutí, které prosazuje turecký premiér a autokrat Recep Tayyip Erdoğan, nejsou až tolik odlišné od představ Andreje Babiše, Viktora Orbána či Jarosława Kaczyńského,“ poznamenal Minařík. 

Současná rumunská literatura sklízí podle Motýla světové úspěchy, jen o nich Češi mnoho neví. "Dílo básnířky a bojovnice za lidská práva Any Blandian bylo přeloženo do šestadvaceti jazyků. A pro tuhle literátku nebylo vůbec jednoduché, když v devadesátých letech organizovala přestavbu bývalého politického vězení Marmaţiei v rumunském Sighetu na památník obětí komunismu," napsal na Ostravanu.cz.

„Jsem hodně zvědav třeba na čtení Luciana Boia, který napsal výborné dějiny Rumunska, které čte celá Evropa. Kromě angličtiny či francouzštiny byla kniha přeložena i do slovenštiny,“ vysvětlil Minařík. 

Festivalý program kromě Rumunů Větrné mlýny poskldají také z  tradiční české sekce, kterou třeba v Brně zahajuje básník, malíř a muzikant Tomáš Přidal. Tuzemské autory doplní umělci ze Slovenska, Polska a z Ukrajiny.

Ostravská část přinese "tradičně" i několik „specialit“. "Protože příští rok v únoru uplyne 100 let od připojení německého Hlučínska k Československu, jeden večer bude věnován současným spisovatelům z tohoto dějinami těžce zkoušeného regionu," uvedl na webu Ostravan.cz Motýl.