doporučujeme
MAČ 2019 –
31. 07. 19

Den poslední: MAČ 2019 se loučí s Brnem

Cosmin Perţa: Průvodce kontrasty – Rumunsko
31. 07. středa – 19:00 – Brno 

01. 08. čtvrtek – 19:00 – Košice 
02. 08. pátek – 19:00 – Ostrava 
04. 08. neděle – 20:00 – Lvov

Rumunský prozaik, esejista, dramatik a publicista se narodil v roce 1982 ve Vişeu de Sus (oblast Maramureš) a šéfuje nakladatelství Tracus Arte. Vystudoval filologii v Kluži, doktorskou práci s názvem Fantastično ve východoevropské literatuře obhájil v Bukurešti. Básník: ve dvaceti letech debutoval sbírkou Zorovavel, následovaly další čtyři. Prozaik: dvě povídkové knihy,  tři romány, mj. humoristicky laděný fantasy příběh Întâmplări la marginea lumii (Příhody na okraji světa), nebo oceňovaný román Teofil şi câinele de lemn (Teofil a dřevěný pes). K tomu píše eseje, literární kritiky i divadelní hry. Ve svých textech často vyjadřuje znepokojení nad stavem současného světa a využívá kontrastů: snoubí vysoké s nízkým, něhu s prudkostí, či barokní vyumělkovanost s věcností elektronických zpráv. „Absurdno nás zavaluje, pohlcuje, drtí, / Normalita je bezobsažné slovo, / pobloudili jsme. Všechno je nejisté. // Jsme sofistikovaní, ironičtí, povýšení, / jsme příliš post-cokoli pro všechno, co je etické, pro život vůbec.“

Aleš Palán: Exitus v divočině – Česko
31. 07. středa – 20:30 – Brno 

01. 08. čtvrtek – 20:30 – Ostrava

Narozen 1965 v Jihlavě. Studia Pedagogické fakulty na Masarykově univerzitě v Brně nedokončil. Toulal se krajinou, pracoval jako hlídač, figurant a kopáč. Poslední čtvrtstoletí je aktivní jako novinář, editor, básník a prozaik. Realizoval přes deset knižních rozhovorů: s Marií Svatošovou (Neboj se vrátit domů, 2018), s šumavskými samotáři (Raději zešílet v divočině, 2018), s Janem a Gabrielem Florianovými (Být dlužen za duši, 2007), s Danielem a Jiřím Reynkovými (Kdo chodí tmami, 2004), s Bohumilem Vítem Tajovským (Člověk musí hořeti, 2001). Vydal přes deset knih publicistiky, další desítku pak sestavil jako editor, napsal dvě knihy poezie a čtyři knihy prózy (naposledy Miss Exitus, 2019).

Veronika Šikulová: Jeden veľký text – Slovensko
31. 07. streda – 18:00 – Košice

Narodila sa v roku 1967 v Modre. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako knihovníčka. Píše do novín a časopisov, je autorkou viac ako desiatich kníh (próza, literatúra faktu, esejistika, kniha pre deti a mládež). Debutovala zbierkou poviedok Odtiene (1997), naposledy vydala zbierku poviedok Petrichor (2016). „Bez preháňania možno skonštatovať, že spisovateľka Veronika Šikulová od svojho debutu Odtiene píše vlastne jeden veľký text, v centre ktorého je neprehliadnuteľne autobiografický a „silný“ subjekt. Ten sa následne stáva východiskom pre sústavné sondovanie intímnych, rodinných vzťahov – k otcovi, matke, partnerovi, deťom,“ charakterizuje jej dielo Ivana Taranenková.

Rozloučení s Měsícem autorského čtení v Košicích
31. 07. středa – 19:00 – Košice 

Adina Rosetti: Knihy jako klenoty – Rumunsko
31. 07. středa – 19:00 – Ostrava 

01. 08. čtvrtek – 20:30 – Wrocław 
02. 08. pátek – 20:00 – Lvov

Prozaička, novinářka a autorka knih pro děti se narodila v roce 1979. Absolvovala ekonomickou fakultu a žurnalistický kurz na Bukurešťské univerzitě. Psala sociální a kulturní reportáže pro časopisy Dilema veche, Time Out a ELLE. V jednatřiceti debutovala románem Deadline, v němž propojuje skutečné životní příběhy zaměstnanců z nadnárodních korporací s osudy vyděděnců živořících na okraji společnosti. Její dětské tituly bodují u malých čtenářů i v soutěžích o nejkrásnější knihy, např. Domnișoara Poimâine și joaca de-a Timpul (Slečna Pozítří a hra na čas), De ce zboară vrăjitoarele pe cozi de mătură (Proč čarodějnice létají na koštěti), Aiurea-n tramvai. Aventurile lui Anton în țara cuvintelor anapoda (Třesky plesky v tramvaji. Antonova dobrodružství v zemi slov naruby). Pečlivě si vybírá ilustrátory a dbá na vizuální podobu, aby „knihy jako klenoty podporovaly naši fantazii“.   

Waldemar Bawołek: Obrazy maloměstské každodennosti – Polsko
31. 07. středa – 20:30 – Ostrava 

01. 08. čtvrtek – 19:00 – Wrocław

Ročník 1962, prozaik, autor románů a povídek. Laureát soutěže pořádané literárním časopisem Nowy Nurt a nakladatelstvím Kurpisz a Celostátní soutěže nakladatelství Zielona Sowa. Ve svých textech zkoumá problematiku každodenního maloměstského života za pomoci komplexních vyprávěcích postupů – sofistikovaně budovaná souvětí jako by se řídila snovou logikou, v jejímž rámci se vytrácí souvislosti příčin a důsledků ve prospěch juxtapozice výrazných obrazů. Knižně autorovi vyšly následující tituly: Delectatio morosa, Raz dokoła, Humoreska, To co obok, Echo słońca a nedávno sbírku povídek La petite mort (2018) a román Bimetal (2019). Má na kontě dvojnásobnou nominaci na Literární cenu města Gdyně. Od narození bydlí v malopolském městečku Ciężkowice.

Marek Krajewski: Dziewczyna o czterech palcach (moderator Jacek Antczak) – Polska
31. 07. środa – 19:00 – Wrocław

Urodzony w 1966 roku, pisarz i filolog klasyczny. Przez wiele lat pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, zrezygnował z prowadzenia zajęć, by poświęcić się wyłącznie pisaniu. Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, których przekłady ukazały się w dziewiętnastu krajach. Krytycy uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku. Utwory Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przedwojennego Breslau i powojennego Wrocławia, a także Trójmiasta i Lwowa. Jest laureatem m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia i Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał też tytuł Ambasadora Wrocławia. Jego najnowsza powieść to Dziewczyna o czterech palcach (2019).

Doina Jela: Černý slovník – Rumunsko
31. 07. středa – 20:30 – Wrocław 

01. 08. čtvrtek – 20:00 – Lvov

Spisovatelka, překladatelka a publicistka se narodila v roce 1951. Založila Sdružení nezávislých novinářů v Rumunsku, pro prestižní nakladatelství Humanitas vedla ediční řadu nazvanou Proces s komunismem. Píše především literaturu faktu, zabývá obdobím totalitního režimu v Rumunsku, mj. tituly Cazul Nichita Dumitru (Případ Nichity Dumitra), Această dragoste care ne leagă (Láska, jež nás spojuje), či Drumul Damascului (Cesta do Damašku), kde zaznamenala unikátní výpověď někdejšího vyšetřovatele komunistické tajné policie Securitate, režisér Lucian Pintilie na motivy knihy natočil snímek Odpoledne jednoho mučitele. Vydala Lexiconul negru. Unelte ale represiunii comuniste (Černý slovník. Nástroje komunistické represe), komentovaný seznam sedmnácti set vyšetřovatelů, soudců a bachařů ve službách režimu. V předmluvě ke knize píše: „Lidé byli podrobeni těžkým zkouškám, ale právě tehdy se lidskost projevuje těmi nejpodivuhodnějšími způsoby.“ Překládá z francouzštiny, např. monografii Stalin Borise Souvarina. Vydala autobiografický román Villa Margareta.

Alexandra Salmela: Mám rada aj slovenské prechodníky... – Slovensko
31. 07. středa – 18:30 – Lvov

Narodila sa v roku 1980 v Bratislave. Tam absolvovala i divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení. Na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe vyštudovala fínčinu a fínsku literatúru. Žije v Tampere. Píše po slovensky aj po fínsky. Je autorkou románov 27 čiže smrť robí umelca (2010) a Antihrdina (2017). Ďalej publikovala šesť knižiek pre deti, naposledy Mimi a Líza I, II (2013, 2015). Najnovšie prispela do poviedkového zborníka Ži vo mne (2018). K svojej bilingválnosti hovorí: „Slovenčina je často stručnejšia a jednoduchšia, dokážem sa v nej vyjadriť presnejšie. Na fínčine oceňujem zvukomalebnosť a polovetné konštrukcie, ktoré šetria priestorom. Mám rada aj slovenské prechodníky, ale ľudia na ne väčšinou zazerajú a prítomnosť niečoho takého archaického sa navyše v preklade zle vysvetľuje.“

Stefan Baghiu: Techno, deep house, klasika – Rumunsko
31. 07. středa – 20:00 – Lvov

Básník, literární kritik, narozen 1992 v Piatra Neamț. Vystudoval rumunštinu a francouzštinu na univerzitách v Kluži a Bukurešti, teď vyučuje rumunskou literaturu na Univerzitě Luciana Blagy v Sibini a spolupracuje s předními literárními a kulturními časopisy své země. Poezii píše od sedmnácti let, první knížku vydal jedenadvacetiletý, sbírku Spre Sud, la Lăceni (Na jih, do Lăceni) a uhranul Rumunsko. Z jeho veršů tryská experimentální hudba, večírky, alkohol, drogy v souzvuku s těmi nejtradičnějšími motivy klasické poezie, které si čtenář dokáže představit. Výsledkem „velké evoluce“ moderního světa, která se odehrává hlavně v noci, je podle něj především odcizení.